Pomysły na promowanie kwiaciarni

ABC marketingu w kwiaciarni. Pomysły i porady.

Re: Re: Pomysły na promowanie kwiaciarni

Re: Pomysły na promowanie kwiaciarni

Postprzez oliwia w 07 Wrz 2014 09:55

No pomysł nie głupi..... to może jak już coś nam udało sie uzyskac z tej dyskusji to gdzieś może zacząć spisywać taki plan. np. pt. 1). na miesiące liche rozdawać kupony promocyjne miesiąc wcześniej .
2). cdn....
3). cdn...
http://beacikpiet.wix.com/kwiaciarnia-oliwia--pracownia" onclick="window.open(this.href);return false;
Do wariata jak i do konia nigdy nie podchodż od tyłu......
Awatar użytkownika
oliwia
Green Room
Green Room

Dołączenie: 15 Kwi 2012 07:15

Postprzez Pomyslownia w 07 Wrz 2014 21:30

OK, to utworzę oddzielny temat USTALENIA i tam będziemy wpisywać pomysły, które Wam się podobają. To kolejne pytanie. Czy jest jakaś ustalona średnia kwota, którą zostawiają w kwiaciarni klienci? Np. proszą najczęściej bukiety za określoną kwotę? Czy to wygląda bardzo różne?
Awatar użytkownika
Pomyslownia

Dołączenie: 01 Wrz 2014 14:51

Postprzez oliwia w 08 Wrz 2014 05:52

wygląda to różnie , ale najczęściej chcą bukiet do 30 zł , lub tanio a ładnie takie określenie , odpowiadam : Albo tanio, albo ładnie . proszę mi powiedzieć do jakiej kwoty , wtedy bedę wiedziała co mogę zaproponować .... no i pada różnie : do 20zł -do30zł max 40zł . Staram się nie przekraczać ustalonej kwoty..... nie chce żeby klient odniósł wrażenie że go próbuje naciągnąć , jeśli przekroczę np o 5 zł to mówie wyszło o tyle więcej licze tylko +3 zawsze urywam coś żeby klient wiedział że to nie jest naciąganie.....
http://beacikpiet.wix.com/kwiaciarnia-oliwia--pracownia" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
oliwia
Green Room
Green Room

Postprzez ewa-maria w 08 Wrz 2014 19:23

To i ja witam :)

Moim zdaniem promocja w kwiaciarni to tylko na jeden raz jeśli nie będzie na codzień tam gościć:

- świerzy , dobrej jakości i w szerokim wyborze kwiat.
- duży asortyment prezentów okolicznościowych.
- TALENT którego nic nie zastąpi.

Jakość towaru i usługi. Ciężak nasza fizyczna praca.

Idź własną drogą, bo w tym cały sens istnienia żeby umieć żyć...bez znieczulenia, bez niepotrzebnych niespełnienia myśli złych.
Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic...Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
ewa-maria
Green Room
Green Room

Dołączenie: 08 Lis 2010 16:52

Postprzez Pomyslownia w 09 Wrz 2014 10:25

Również witam Ewę-Marię :).
I zgadzam się, że bardzo ważna jest jakość produktu i talent do zrobienia bukietu. Bez tego żadna promocja nie pomoże.

Z drugiej strony - promocja pomaga sprzedać takich pięknych bukietów więcej.
Nawet to, co robi Oliwia jest już krokiem do lepszej sprzedaży. Choćby do tego, że zadowolony klient będzie wracał lub polecał Was innym. Trzeba tylko uważać, żeby te dodatkowe kilka złotych ponad podaną kwotę bukietu, jak w przykładzie, nie zdenerwowało klienta. Różni są ludzie. Można natomiast zaproponować taką rzecz przed zrobieniem bukietu. Będzie to dużo lepiej odebrane, np. " w tej cenie wyjdzie bardzo ładny bukiet z ...(podać kwiaty)...., a jeśli dodamy jeszcze ....(podać tę dodatkową dekorację)..., to będzie naprawdę znakomicie. Normalnie ten dodatek kosztuje 5zł, ale Pani do tego bukietu dodam go za 3 zł." Warto spróbować tak zagadnąć klienta.

Tak, jak rozmawiamy - najlepszą oceną czy dana promocja działa czy nie - jest jej wypróbowanie.

Jakie jeszcze kwoty najczęściej się pojawiają? Możemy wspólnie potem podzielić się pomysłami: co można dodawać do bukietu o określonej wartości.
Awatar użytkownika
Pomyslownia

Postprzez ewa-maria w 09 Wrz 2014 12:53

Nasza praca to nie bukiet......to setki innych propozycji.

Nasza kreatywność, nasze ręce, nasza umiejętność zrobenia tak jak nikt inny w okolicy tego nie zrobi.
Ja bazuję na tym i mam efekty.

Tylko to daje satysfakcję w tym zawodzie, że ludzie przychodzą bo słyszeli, bo widzieli, bo nikt tylko pani tak potrafi......

Co mi po promocji jeśli kwiat walentynkowy postoi w domu pół dnia to ten klient już do mnie nie wróci ( choćbym oddawała za pół ceny ).

Na początku mej drogi gdzieś przeczytałam: dobra kwiaciarka to ta co nie płacze tnąć kwiaty. .....Taki ich żywot i taka specyfika towaru.

To jak restauracja....jak dobre jedzenie to i tak tam pójdziesz jak będzie taka potrzeba. A na złe jedzenie nie wrócisz: choćby wszędzie ogłoszenia, promocje, gratisy.....

Także po pierwsze ja stawiam na jakość.

Pozdrawiam :)

Idź własną drogą, bo w tym cały sens istnienia żeby umieć żyć...bez znieczulenia, bez niepotrzebnych niespełnienia myśli złych.
Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic...Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
ewa-maria
Green Room
Green Room

Dołączenie: 08 Lis 2010 16:52

Postprzez mamuta w 09 Wrz 2014 13:29

A ja powiem tak , jakość na pierwszym miejscu ( na drugim "inność" od powszechnej oferty) hasło które ułożyłam w odpowiedzi na powstanie w naszej niewielkiej miejscowości marketu " z uciążliwymi owadami walczymy jakością" umieściłam na FB i to własnie fejsbuk jest moim podstawowym narzędziem pracy służy do promowania tego co robimy, informowania klientów o wszystkich naszych nowościach, jest nośnikiem dotyczącym akcji, które organizujemy, jest źródłem kontaktu z klientami miejscowymi i zagranicznymi, jest również źródłem informacji o klientach co sprzyja bardziej osobistym kontaktom, jest naszym oknem wystawowym jedyną jego wadą jest to, że nie dociera do grupy wiekowej 50 plus w większym zakresie.
I własnie by dotrzeć do tej grupy wiekowej kiełkują mi pomysły na np. " wtorek emeryta", gdzie każdy emeryt mógłby dokonać zakupu kwiatów w niższej cenie, ale to mi się dopiero rodzi, muszę się z tym jeszcze przespać. A powiedzcie mi proszę, czy któraś już przerabiała kartę stałego klienta, jak to wprowadzić ? jak to działa, jak technicznie ? Bo to też mi chodzi po głowie jako, że na dniach otwarty zostaje następny market.
Awatar użytkownika
mamuta
Green Room
Green Room

Dołączenie: 08 Wrz 2009 10:15

Postprzez oliwia w 09 Wrz 2014 15:46

Dziewczyny macie racje jakość i jeszcze raz jakość , ale powiedzcie mi jak poprawić jakoś jak do giełdy jest bardzo daleko i musimy bazować na tym co nam przywiozą ?????????? ostatnio miałam tak ze paczka róż włożona do wazonu..... połowa stoi a połowa zdechła .................. co ja mam z tym zrobić ?????
No ale nic nie poradzę raz mam kwiaty OK a raz mam średniej jakości - bo nie wierze ze u mnie mają wszyscy kwiaty dobrej jakość kiedy bazują na tym co przywożą .....
Mamutko karty stałego klienta miałam w mojej byłej pracy, teraz miałam na początku rodałam i nie mam , ale muszę znów sobie takie podrukować ....albo zamówić . U nas wyglądało to tak że na odwrocie wizytówki była zrobiona tabelka , i każdy zakup zaznaczało sie z tyłu tabelki podpisem , np od 10zł , i 1-2-3 podpis - a 4 zakup był - 10%potem 5-6-7-podpis 8-20% rabat potem 9-10-11-podpis i 12-rabat 30% - kobity szperały i szukały zawsze tych wizytówek żeby podpisy zebrać a potem np jak chciały kupić ceramikę to sru karta -30% uuuuu jak sie cieszyły :smileyflower: no a mi tak dać 30% to trochę za duży ten upust. No i też rozmyślam nad pieczątkami coś jak ma Parvi............ ale max chyba 20% rabatu ...... :torba: :chytry: chytra jestem hahahah :takaemotka: :takaemotka: :takaemotka:
Awatar użytkownika
oliwia
Green Room
Green Room

Postprzez Iguana w 09 Wrz 2014 18:21

Fajny pomysł z tymi pieczątkami... sieci handlowe tak robią to dlaczego nie kwiaciarnie. Oliwia fakt 30% to dużo ale jak wziąć pod uwagę ile osób ma cierpliwość te pieczątki zbierać a potem pamięta żeby wykorzystać to chyba małe sa szanse żeby raz w tygodniu taki klient po duży zakup się wybrał z kartą gotową do skasowania rabatu :mrgreen:
Awatar użytkownika
Iguana
Green Room
Green Room

Dołączenie: 01 Gru 2008 20:12

Postprzez Pomyslownia w 09 Wrz 2014 19:03

mamuta napisał(a):A ja powiem tak , jakość na pierwszym miejscu ( na drugim "inność" od powszechnej oferty) hasło które ułożyłam w odpowiedzi na powstanie w naszej niewielkiej miejscowości marketu " z uciążliwymi owadami walczymy jakością" umieściłam na FB i to własnie fejsbuk jest moim podstawowym narzędziem pracy służy do promowania tego co robimy, informowania klientów o wszystkich naszych nowościach, jest nośnikiem dotyczącym akcji, które organizujemy, jest źródłem kontaktu z klientami miejscowymi i zagranicznymi, jest również źródłem informacji o klientach co sprzyja bardziej osobistym kontaktom, jest naszym oknem wystawowym jedyną jego wadą jest to, że nie dociera do grupy wiekowej 50 plus w większym zakresie.
I własnie by dotrzeć do tej grupy wiekowej kiełkują mi pomysły na np. " wtorek emeryta", gdzie każdy emeryt mógłby dokonać zakupu kwiatów w niższej cenie, ale to mi się dopiero rodzi, muszę się z tym jeszcze przespać. A powiedzcie mi proszę, czy któraś już przerabiała kartę stałego klienta, jak to wprowadzić ? jak to działa, jak technicznie ? Bo to też mi chodzi po głowie jako, że na dniach otwarty zostaje następny market.

"wtorki emeryta" to dobry pomysł, podobnie można potraktować studentów. Dla tych dwóch grup niższa cena kwiatów w markecie może być szczególnie kusząca. Pytanie tylko, czy wybrany dzień na zakup kwiatów będzie dla nich wygodny? Często okazja definiuje zakup.

A co powiesz na pomysł, aby studenci i emeryci, mieli stałą, załóżmy 5% zniżkę na wszystkie kwiaty? Podobny pomysł, a umożliwia zakupy w wybranym momencie z trochę niższą ceną. POMYSŁ NR 1

Przewagą kwiaciarni nad marketem jest zdecydowanie jakość kwiatów, szerszy asortyment oraz Wasze umiejętności układania bukietów. Może na okres otworzenia marketu, warto zastanowić się też nad takimi promocjami:

- gwarancja jakości, czyli dajecie załóżmy 48 godzinną gwarancję, albo zwrot pieniędzy. Tego w markecie na pewno nie zrobią. A z doświadczenia innych branż wiemy, że zwykle 1% klientów korzysta z takiej opcji, zwykle klienci nie wracają z reklamacjami, no chyba że jakość będzie mizerna,a tego nie zakładam:) POMYSŁ NR 2
- Waszą przewagą z bukiety z przybraniem. Może na okres otworzenia marketu promocja typu: przybranie bukietu gratis? POMYSŁ NR 3 albo kup x kwiatków a y dostaniesz gratis? POMYSŁ NR 4 (wtedy już za przybranie normalnie się liczy)
- o karcie stałego klienta napiszę za chwilę, pogadajmy o tych pomysłach, żeby, jak to Oliwia mówi, nic nie umknęło :)

Dajcie znać, co myślicie o każdym z nich, specjalnie je ponumerowałam.
Awatar użytkownika
Pomyslownia

Postprzez malgorzata roszczak w 09 Wrz 2014 21:49

Witam
Pomysł nr 1 wydaje się sensowny dogodny czas zrobienia zakupów, no a rabat każda z nas może sobie ustalić myśle że w każdym środowisku to najszybciej będzie skutkowało.
Pomysł z gratisowym przybraniem to nie bardzo. Ja za liściorki sporo płace i do bukietu trochę tego idzie.

--------- Będzie to dużo lepiej odebrane, np. " w tej cenie wyjdzie bardzo ładny bukiet z ...(podać kwiaty)...., a jeśli dodamy jeszcze ....(podać tę dodatkową dekorację)..., to będzie naprawdę znakomicie. Normalnie ten dodatek kosztuje 5zł, ale Pani do tego bukietu dodam go za 3 zł." Warto spróbować tak zagadnąć klienta.-------

a to co wcześniej pisałyście to tak właśnie robie albo mówie że ten dodatek jest za "5" ale możemy zastąpić troszkę tańszym ale również ładnym i eleganckim i wtedy pokazuję na czym będzie polegać różnica, klient sam dokonuje wyboru i płaci bez szemrania i jest zadowolony :D
malgorzata roszczak

Dołączenie: 31 Sie 2011 04:21

Postprzez Pomyslownia w 09 Wrz 2014 22:06

Fajnie, dzięki za opinię! Czyli na razie POMYSŁ NR 1 i SPRZEDAŻ WIĄZANA (tak to nazwijmy) wygrywa:)

A jakie opinie innych? Spójrzcie na mój ostatni wpis, tam sam pomysły + ta sprzedaż wiązana jeszcze z przedostatniego.
Odnosimy się do sytuacji, kiedy otwiera się nowy market w okolicy, to też ważne. Wtedy trzeba odpalić dodatkowe promocje.
Awatar użytkownika
Pomyslownia

Postprzez mamuta w 10 Wrz 2014 11:30

Fajnie, że się dyskusja rozwija,i rozpatrujemy ileś pomysłów, mam jednak wątpliwości : pomysł nr 1 na pewno nie wprowadzę stałych zniżek dla emerytów bo tylko oni będą wysyłani po zakupy ( małe środowisko, rodziny wielopokoleniowe, w co drugiej jest jakiś emeryt) myślałam o jednym dniu w tygodniu, bo przecież część zakupów można zaplanować i poczekać z zakupem do określonego dnia, by uzyskać rabat, ale ten pomysł jest jeszcze na etapie przemyśleń. Pomysł nr 2, czyli gwarancja jakości i możliwość zwrotu kwiatów, nie, nie i jeszcze raz nie. Po pierwsze dlatego, że nie wiem co klient zrobi z kwiatami po wyjściu z kwiaciarni, zostawi w samochodzie na tylnej szybie "tylko" przez dwie godzinki, nie przytnie przed wstawieniem do wody, róża przez całą randkę będzie miętolona,wodę zobaczy po kilku godzinach itp. nawet towar najwyższej jakości tego nie wytrzyma dlatego ten pomysł mnie się nie podoba. Aby nie wyjść na taką której się nic nie podoba to zostawiam pole dla innych dziewczyn. Czekam na propozycje z kartą stałego klienta.
Awatar użytkownika
mamuta
Green Room
Green Room

Dołączenie: 08 Wrz 2009 10:15

Postprzez kasiapek w 10 Wrz 2014 12:08

Mamutko podzielam twoje zdanie w całej rozciaglosci.
Pomysł z darmowym przybraniem również nie jest trafiony bo przybranie często bywa droższe od kwiatów.... z czego 99 % ludzi nie zdaje sobie sprawy bo myśli ze zielen w rowach zbieramy. A to praktycznie same egzotyki z Izraela, Antypodów i innych dość egzotycznych miejsc.

Pomysłownio mam nadzieje ze się nie pogniewasz ale widać ze nie masz doświadczenia z kwiatkami ;). Kwiaty to towar b. specyficzny, nie poczeka na klienta, gwarancji na niego nikt nie da ( o powodach pisze Mamuta) nie jest łatwo go promować niestety :(
Awatar użytkownika
kasiapek
Green Room
Green Room

Dołączenie: 13 Lip 2010 13:43

PoprzedniaNastępna

Powróć do ABC marketingu w kwiaciarni

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości